BEDEN REHBERİ
İADE VE DEĞİŞİMLER
Sütyen Uyum Sorunları ve Çözümleri

Bir uzman ile konuşabileceğiniz, nasıl ölçüm yapabileceğinizi öğrenebileceğiniz ve bedene göre alışveriş yapabileceğiniz interaktif Sütyen Hesaplayıcı ile mükemmel uyumunuzu bulun.

 

SÜTYENİN KAP UYUMU

Kaplarınız, taşma ya da göğüsünüz ve sütyen arasında boşluk olmaksızın mükemmel bir şekilde oturmalıdır.

 • Boşluk mu oluyor? Üzerinizdeki sütyenin kap ölçüsü çok büyük demektir.
  Aynı bant ölçüsünü korurken kaplarda bir beden küçüğe gidin. (Örneğin; D kaptan C kap ölçüsüne inin.) Aynı zamanda sütyen askılarınızı sıkılaştırmayı da deneyebilirsiniz.
 • Taşma mı var? Üzerinizdeki sütyenin kap ölçüsü çok küçüktür ya da sütyenin kesimi göğüs şeklinize uygun olmayarak fazla aşağıdadır.
  Aynı bant ölçüsünü korurken kaplarda bir beden büyüğe gidin. (Örneğin; C kaptan D kap ölçüsüne yükseltin.) Ayrıca demi ya da balkonet kap kesimli sütyenlerdense tam kavrama özelliği olan bir kap seçeneğini de deneyebilirsiniz.
 

SÜTYENİN BANT UYUMU

Bantınız sırt hizanıza düz bir şekilde oturur, sıkı ama rahatsız edecek derecede dar değildir. Bantın altından iki parmağınızı kaydırarak hareket ettirebilmelisiniz.

 • Yukarı mı çıkıyor? Üzerinizdeki sütyenin bant ölçüsü çok büyük demektir
  Sütyeninizi daha sıkı bir kopça ayarına getirin ve askıları gevşetmeyi deneyin. Eğer bu işe yaramazsa, üzerinizdeki sütyenin bant ölçüsü çok büyük demektir ve daha küçük bant ölçüsüne sahip bir sütyen satın almanız gerekir. (Örneğin; 36 C’den 34 D’ye – bant kısmında daha küçük bir bant ölçüsüne indiğinizde, aynı kap hacmini korumak için kap kısmında da bir kap büyük bir ölçüyü tercih etmelisiniz.)
 • Batma mı var? Üzerinizdeki sütyenin bant ölçüsü çok küçük demektir.
  Her zaman en bol kopçayı tercih etmelisiniz, sütyende bulunan kopçalar, lastikli kısım zamanla esnedikçe bantınızı daha sıkı konuma getirmeniz içindir. Kopçanızı en bol ayarda kullanıyorsanız, bant ölçünüzü bir beden büyütmeniz ve kap kısmında aynı hacmi korumak için kapları bir beden küçültmeniz gerekecektir. (Örneğin; 34D’den 36C’ye.)
 

SÜTYEN ASKILARININ UYUMU

Askılarınız düşme ya da iz bırakmadan sabit olmaldır.

 • Düşüyor mu? Askılarınızı sıkarak ayarlamayı deneyin.
  Bu işe yaramazsa, kaplarınızın ve bantınızın tam oturduğundan emin olun çünkü bu detaylar askı uyumunuzu etkileyebilir
 • İz mi bırakıyor? Askı ayarlarını gevşetmeyi deneyin.
  Bu işe yaramazsa, sütyeniniz size yeterince destek vermiyor ve bu yüzden askılarınıza çok fazla baskı uyguluyor demektir. Askılar göğüs ağırlığının %10’undan fazlasını taşımamalıdır. Askılarınızı omuzlarınızdan düşürürseniz, sütyeniniz yerinde sabit durmalıdır. Durum böyle değilse, üzerinizdeki sütyenin bant ölçüsünün çok büyük olduğu anlamında gelir. Bu durumda bantta bir küçük, kaplarda da bir büyük bedene gitmelisiniz. (Örnek: 36 B’den 34 C’ye.)
Kendi ölçülerimi nasıl bulurum?

Ölçünüzü bulmanız için, yumuşak bir mezura kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

 • GÖĞÜS:
  Dirseklerinizin aşağı doğru bakıyor olmasına ve mezuranın önde ve bedeninizden ayrılmamasına dikkat ederek yumuşak mezurayı sırtınızdaki bantın seviyesinde ve her iki kolunuzun altından getirerek göğsünüzün en dolgun yerinden ölçün. Mezura olması gereken yerde iken nefes alıp verin ve bedeninizde rahat hareket etmesini sağlayın. İPUCU: Eğer ölçü yarım cm ise, bu rakamı yukarı yuvarlayın.
 • BEL:
  Gövdenizdeki doğal kıvrımı bulmak için bir tarafa doğru eğilin. Bu sizin doğal bel çizginiz. Mezurayı yere paralel tutarak ve daha rahat bir uyum için bedeniniz ile arasına bir parmak koyarak doğal bel çizginizin etrafına dolayın
 • KALÇA:
  Ayaklarınız bitişik olacak şekilde, düz bir zeminde ayakta durun. Mezurayı yere paralel tutarak kalçanızın en dolgun yerinin etrafından ölçün. (Yaklaşık olarak bel çizginizin yaklaşık 17 -23 cm altında.)
 • İÇ BACAK:
  Topuklarınız ayrı olacak şekilde ayakta durun ve mezurayı yere paralel tutarak iç bacağınızın en dolgun kısmından (yaklaşık olarak kasığınızın 3 cm altından) ölçün.
 • İÇ DİKİŞ:
  Size en uygun pantolonunuzu düz bir zemine yerleştirin ve kasıktan paçaya pantolonun iç bacak dikişini ölçün.
 • ÖN YÜKSEKLİK:
  Size en uygun pantolonunuzu düz bir zemine yerleştirin ve bel kemerinden kasığa dikişin başladığı yerden ölçün.
  • Belin üzerine oturur / yüksek bel = 27.3 cm - 29.8 cm
  • Bele oturur = 24.7 cm - 26.5 cm
  • Belin altına oturur / orta bel seviyesi = 22 cm - 24 cm
  • Belden aşağı oturur / düşük bel = 19 cm - 21 cm
  • Belden çok aşağı oturur / ultra düşük bel = 17 cm - 18.5 cm
Sütyenimin kullanım ömrü ne olmalı?

Victoria’s Secret sütyenlerinizin çekmecenizde ne kadar süre kalacağını yaşı değil, bedeninize olan uyumu belirler. Bazı basit hassas iç çamaşırı bakım talimatları sütyenlerinizin uzun süre dayanıklı olmalarına yardımcı olmada önemli rol oynar:

 
 • Her bir sütyeninizin dinlenmesine izin verin1 gün giymek, 1 ya da 2 gün dinlendirmek bant ve askılarınızdaki elastik yapının daha uzun süre dayanmasını sağlar.
 • Deviri yavaşlatın Elde yıkama veya devir hareketi az ya da hiç olmaksızın hassas yıkama idealdir. Ekstra koruma için her bir sütyeni bir iç çamaşırı yıkama torbasına yerleştirin ve takılmayı önlemek için arka kopçasını kapatın. (NOT: Aynı sebepten dolayı çekmecenizde de kopçası kapalı olarak muhafaza etmelisiniz.)
 • Kurutucuda kurutmayın. Sütyenleriniz bir iç çamaşırı yıkama torbasında korunuyor olsa bile, ısı lastiklerinizde bozulmaya ve pedlerinizde ise çukurlaşmaya neden olabilir. Sütyenlerinizi kuruması için düz bir zemin üzerinde yatay olarak sermenizi ya da asmanızı (askılarından değil, ancak bir duş çubuğu üzerine veya bant yukarıda kalacak şekilde) öneririz.
 • Çamaşır suyu kullanmayın Bant ve askılarınızdaki lastik, klorlu ağartıcının etkilerine karşı dayanıklı değildir. (Hidrojen peroksit bazlı bir seçenek daha iyi olacaktır.)
 • Size mükemmel uyum sağlayan sütyeni kullandığınızdan emin olun. Size uyumlu olmayan bir sütyen, askıların esnemesine ve balenlerin dışarı çıkmasına neden olarak çabuk yıpranabilir. Bu nedenle biz 6 ayda 1 veya bedeninizde önemli bir değişiklik varsa ölçü alınmasını tavsiye ediyoruz. (Unutmayın: Bantınız rahat bir sıkılıkta sütyeninizin desteğinin % 80’ini sağlamalıdır. Bu şartı sağlamıyorsa, bizimle alışveriş yapma zamanınız gelmiştir!)
 • VS spor fanları Body Wick Teknolojisine sahip VS spor sütyenleri ve spor kıyafetleri ile kuru kalın: Hiçbir yumuşatıcı kullanmayın.
Sütyenimin uyumu nasıl olmalı?

İnteraktif bir deneyim için Sütyen Beden Hesaplayıcıyı ziyaret edin

 

Sütyeninizi her giyişinizde şunları söyleyebiliyor olmalısınız:

 • Bantım sırtıma düz bir şekilde oturuyor; sıkı ama rahatsız edecek derecede dar değil.
  Bantınız, en esnek kanca ayarına getirseniz bile teninizde iz mi bırakıyor? Eğer öyle ise çok dar demektir. Ya da ellerinizi başınızın üzerine doğru kaldırdığınızda yukarı mı çıkıyor? Eğer daha dar kancayı seçmek yardımcı olmuyorsa bantınız çok bol demektir; olması gerektiği gibi sütyen desteğinin %80’ini vermiyordur.
 • Bedenim ve sütyenim arasında boşluk ya da taşma olmaksızın kaplarım pürüzsüz bir uyum sağlıyor.
  Aşağı doğru bakın. Eğer kaplarınızın üst kenarını tamamen göremiyorsanız göğsünüzü kaplamıyordur ve günlük hareketlerinizi sınırlayabilir. (Taşma kendini kıyafetlerinizin altından da gösterir; sadece aynaya bakın.)
 • Askılarım kayma ya da batma olmaksızın yerinde duruyor.
  Tıpkı bantınız gibi askılarınızın da omuzlarınızda iz bırakmaması gerekir. Diğer yandan, gün içinde askılarınızın omuzlarınızdan kaymaması gerekir. Askı ayarınızı değiştirmeyi ya da çarpraz sırt stiline dönüştürmeyi deneyin. Sonra, bant ve kaplarınızın uyumunu tekrar kontrol edin; bu noktalarda mükemmel uyum sağlanmaması askıların doğru bir şekilde oturmamasına neden olabilir.
Sütyeni giyinmenin doğru bir yolu var mı?

Sütyeninizin kancasını takmak için arkanıza ulaşıyor ya da önde bağlıyor ve arkaya döndürüyor olsanız bile bantınızın (balenli ya da balensiz) göğüs dokunuzun altında ve göğüs kafesinize düz uzandığından emin olun. Göğsünüzü nazikçe yerleştirip kaplarınızı doldurabilir ya da öne doğru eğilebilirsiniz, böylece her şey yerine oturur.

Sütyende Kardeş Beden ne demektir?

Mevcut bedeninizin kardeş bedenleri vardır- bant bedeni ve kap harfi değişse bile kap hacminin aynı kaldığı durumlarda bedenleri sıra ile deneyin. Kardeş Beden bulmak, zıt yönlerde (Örneğin, 34C ve 32D) bir beden değişimi gerektirir. Endişelenmeyin. Size yardımcı olmak için buradayız!

 • AŞAĞI KARDEŞ BEDEN : Mevcut bant bedeninizden bir beden daha küçük VE mevcut kap bedeninizden bir harf daha yukarıda. Örneğin; eğer 34C kullanıyorsanız, AŞAĞI Kardeş Bedeniniz 32D olacaktır.
 • YUKARI KARDEŞ BEDEN: Mevcut bant bedeninizden bir beden daha büyük VE mevcut kap bedeninizden bir harf daha aşağıda. Örneğin; eğer 34C kullanıyorsanız, YUKARI Kardeş Bedeniniz 36B olacaktır.
Kardeş bedenimi giymeli miyim?

Stile ve tasarıma bağlı olarak herkes için ya da her sütyen için cevap her zaman “evet” değildir. Aşağıdakilere bağlı olarak, karar vermenize yardımcı olmak için buradayız:

Kaplarınız boşluk ya da taşma olmaksızın pürüzsüz bir şekilde uyum sağlıyor mu?

Eğer cevabınız hayır ise sütyen kaplarınız size olması gerektiği gibi uyum sağlamıyordur. Sütyen ölçümü aldırmanızın zamanı gelmiş olabilir.

Eğer cevabınız “evet” ise, aşağıdaki sorulara göz atın:

 • Sütyeninizi kapatırken hangi kopçayı kullanıyorsunuz?
  Eğer cevabınız “mümkün olan en sıkı kopça” ise, AŞAĞI Kardeş Beden sizin için doğru olabilir! AŞAĞI Kardeş Bedeninizi bulmak için mevcut sütyen bedeninizi aşağıdaki tabloda bulun.
 • Eğer cevabınız “mümkün olan en bol kopça ise YUKARI Kardeş Beden sizin için doğru olabilir. YUKARI Kardeş Bedeninizi bulmak için mevcut sütyen bedeninizi aşağıdaki tabloda bulun.
 • Eğer cevabınız “ortadaki” ise YUKARI Kardeş beden de AŞAĞI Kardeş beden de sizin için doğru olabilir. Kardeş Bedeninizi bulmak için mevcut sütyen bedeninizi aşağıdaki tabloda bulun.
Kardeş Beden Tablosu

Aşağıdaki Sütyen Rehberimizi gözden geçirin.

30 BANT BEDENİ

Mevcut Sütyen Bedeni AŞAĞI Kardeş Beden YUKARI Kardeş Beden
30AA 28A 32AAA
30A 28B 32AA
30B 28C 32A
30C 28D 32B
30D 28DD(E) 32C
30DD(E) 28DDD(F) 32D
30DDD(F) 28DDDD(G) 32DD(E)
30DDDD(G) 28DDDDD(H) 32DDD(F)

32 BANT BEDENİ

Mevcut Sütyen Bedeni AŞAĞI Kardeş Beden YUKARI Kardeş Beden
32AA 30A 34AAA
32A 30B 34AA
32B 30C 34A
32C 30D 34B
32D 30DD(E) 34C
32DD(E) 30DDD(F) 34D
32DDD(F) 30DDDD(G) 34DD(E)
32DDDD(G) 30DDDDD(H) 34DDD(F)

34 BANT BEDENİ

Mevcut Sütyen Bedeni AŞAĞI Kardeş Beden YUKARI Kardeş Beden
34AA 32A 36AAA
34A 32B 36AA
34B 32C 36A
34C 32D 36B
34D 32DD(E) 36C
34DD(E) 32DDD(F) 36D
34DDD(F) 32DDDD(G) 36DD(E)
34DDDD(G) 32DDDDD(H) 36DDD(F)

36 BANT BEDENİ

Mevcut Sütyen Bedeni AŞAĞI Kardeş Beden YUKARI Kardeş Beden
36AA 34A 38AAA
36A 34B 38AA
36B 34C 38A
36C 34D 38B
36D 34DD(E) 38C
36DD(E) 34DDD(F) 38D
36DDD(F) 34DDDD(G) 38DD(E)
36DDDD(G) 34DDDDD(H) 38DDD(F)

38 BANT BEDENİ

Mevcut Sütyen Bedeni AŞAĞI Kardeş Beden YUKARI Kardeş Beden
38AA 36A 40AAA
38A 36B 40AA
38B 36C 40A
38C 36D 40B
38D 36DD(E) 40C
38DD(E) 36DDD(F) 40D
38DDD(F) 36DDDD(G) 40DD(E)
38DDDD(G) 36DDDDD(H) 40DDD(F)

40 BANT BEDENİ

Mevcut Sütyen Bedeni AŞAĞI Kardeş Beden YUKARI Kardeş Beden
40AA 38A 42AAA
40A 38B 42AA
40B 38C 42A
40C 38D 42B
40D 38DD(E) 42C
40DD(E) 38DDD(F) 42D
40DDD(F) 38DDDD(G) 42DD(E)
40DDDD(G) 38DDDDD(H) 42DDD(F)

42 BANT BEDENİ

Mevcut Sütyen Bedeni AŞAĞI Kardeş Beden YUKARI Kardeş Beden
42AA 40A 44AAA
42A 40B 44AA
42B 40C 44A
42C 40D 44B
42D 40DD(E) 44C
42DD(E) 40DDD(F) 44D
42DDD(F) 40DDDD(G) 44DD(E)
42DDDD(G) 40DDDDD(H) 44DDD(F)

44 BANT BEDENİ

Mevcut Sütyen Bedeni AŞAĞI Kardeş Beden YUKARI Kardeş Beden
44AA 42A 46AAA
44A 42B 46AA
44B 42C 46A
44C 42D 46B
44D 42DD(E) 46C
44DD(E) 42DDD(F) 46D
44DDD(F) 42DDDD(G) 46DD(E)
44DDDD(G) 42DDDDD(H) 46DDD(F)

Gösterilen kardeş bedenlerin stokları Victoria's Secret ya da PINK’te farklılık gösterecektir.

Beden ve Uyum: Sütyenler ve Braletler

Sütyen bedeninizi belirlemede yardıma mı ihtiyacınız var? Sütyen Bedeninizi Öğrenin videomuzu izlerken kendi ölçünüzü alabilirsiniz. Sütyen uyum ölçümü için aynı zamanda size yakın bir mağazamızı da randevu almaya gerek olmaksızın ziyaret edebilirsiniz. Size en yakın mağazamızı bulmak için Mağaza Konum Belirleyici’mizi kullanın.

 
 • Sütyen beden çeşitliliğimiz 30A’dan 44DD’ye kadar; ancak tüm sütyen stillerini tüm bedenlerde sunamıyoruz.
 • Sütyen alışverişi yaparken, arzu ettiğiniz bedeni bulmanız için mevcut filtreleri kullanmanızı tavsiye ediyoruz.
 • Bralet bedeninizi bulmak için, aşağıdaki tabloyu kullanarak sütyen bedeninizin karşılığı olan bralet bedenini bulun.
 • Sütyen bedenlerine dair bilgi almak için Sütyen Rehberimizi gözden geçirin.
SÜTYEN HARF BEDEN REHBERİ

Braletler XXS-XXL bedenler ya da 1-6 beden eğrisi olarak sunuluyor. Az sayıda stilin S-DD (32DD or 34DD) ya da M-DD (36DD) bedenleri olabilir. Sütyen bedeninizi bralet bedeninizle eşleştirmek için lütfen aşağıdaki tabloyu referans alın.

Tüm sütyen bedenlerinin, XX-Small (XXS)’dan XX-Large (XXL)’a ya da 1’den 6’ya beden çeşitliliğinde eşdeğer bir bedeni olmayacaktır. Victoria's Secret and PINK’te sunulan sütyen beden çeşitliliği aşağıdaki tabloda gösteriliyor.

SÜTYEN BEDENİ 30 32 34 36 38 40 42 44
AA XXS XXS XS -- -- -- -- --
A XXS XS S M L -- -- --
B XXS XS S M L XL -- --
C XS S M L L XL XXL --
D -- S M L XL XXL XXL --
DD (E) -- 1 1 3 3 5 5 --
DDD (F) -- 1 2 3 4 5 6 --
G -- 2 2 4 4 6 6 --
Kesik çizgiler sütyen bedeninin XXS-XXL ya da 1-6 eşdeğer bedeni olmadığını işaret ediyor.

Beden ve Uyum: PINK vs. Victoria's Secret

İster Victoria’s Secret ister PINK’ten alışveriş yapıyor olun, beden ve uyum tablomuz aynıdır. Örneğin Victoria’s Secret sütyen koleksiyonlarımızda 34B kullanıyorsanız, herhangi bir PINK sütyenimizde ya da Victoria’s Secret spor sütyenimizde yine 34B (ya da harf beden S) seçmenizi tavsiye ediyoruz. Uyum aynı olacaktır. Mükemmel uyumu bulmanıza yardımcı olacak bazı ipuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

SÜTYENLER:

Unlined’dan Push Up’a tüm sütyenlerde aynı bedeni giymenizi tavsiye ediyoruz. Daha fazla bilgi için Sütyen Rehberimize göz atın.

 • PINK SÜTYENLER:
  Bir PINK Sütyeninin bantı tıpkı herhangi bir Victoria’s Secret sütyen bantında olduğu gibi uyum sağlar. PINK Sütyenler ve diğer sütyen koleksiyonlarımız arasındaki fark kapların kavrama seviyesindedir: PINK’teki sütyenlerde daha flörtöz, teni daha çok açıkta bırakan Demi kesimi görmeyi bekleyebilirsiniz.
 • PINK SPOR SÜTYENLERİ:
  Spor sütyen bedenlerimizi günlük sütyen bedenlerimiz ile tutarlı olacak şekilde tasarladık; böylece Victoria's Secret spor sütyenleri için yeni bir beden bulmak zorunda kalmayacaksınız. Farklı olan şey, spor sütyenin nasıl hissettirmesi gerektiğidir: Konforlu, ancak göğsü tam kavrayan ve oldukça güven veren.
 

KÜLOTLAR

Sütyenlerde olduğu gibi, ister Victoria’s Secret’tan ister PINK’ten alışveriş yapıyor olun külotlarda aynı bedeni giymenizi tavsiye ediyoruz; uyum aynı olacaktır. PINK külotlarımız ile diğer külot koleksiyonlarımız arasındaki fark kavrama seviyesidir: PINK’ten daha flörtöz kesimler bekleyebilirsiniz. Daha fazla bilgi için, tüm ürünlerde yer alan “BEDENİMİ BUL” kılavuzuna göz atın.

 

GİYİM

Kimi giyim stilleri daha dar bir kesime sahip olabileceği gibi kimileri de daha rahat tarzda olabilir; her bir parçaya ait ürün tanımı bu detayı verecektir. İstenilen uyumu sağlamak için her zamanki bedeninizi sipariş etmenizi tavsiye ediyoruz.

Eğer ara bedenseniz, istenilen uyuma göre bir büyük ya da bir küçük bedeni seçebilirsiniz. Örneğin, eğer Small ve Medium arasında iseniz ve ürün oversized olarak tanımlanmışsa, uyum tercihinize göre Small bedeni seçmeyi isteyebilirsiniz. Daha fazla bilgi için, giyim ürünlerinde yer alan “BEDENİMİ BUL” seçeneğine tıklayın ve beden kılavuzumuzu keşfedin.

Beden ve Uyum: Külotlar

Külot için beden rehberimiz aşağıdadır.

HIZLI REFERANS REHBERİ:

 • XX-Small Beden 00
 • X-Small Beden 0-2
 • Small Beden 4-6
 • Medium Beden 8-10
 • Large Beden 12-14
 • X-Large Beden 16-18
 • XX-Large Beden 20
 • Tüm stiller her bedende mevcut olmayabilir.
Sütyende hangi kopça ayarını kullanmalıyım?

Bantınız, sütyeninizin desteğinin % 80’ini sağlamalıdır. Bu nedenle size rahat bir şekilde uyum sağlayan ancak tam kavrayan (çok sıkı olmadan) kopça ayarını seçmeniz önemlidir. Lastik kısmı zamanla esnediğinden dolayı, her yeni sütyeninizi, sizi tam kavrayan ve mümkün olan en gevşek ayarda kullanmaya başlamanızı tavsiye ederiz. Bantınızın uyumu rahatlamaya başladığında kullanabileceğiniz bir veya daha fazla sıkı ayara sahip olacaksınız.

EK İPUCU: Her gün farklı bir sütyen giydiğinizden emin olun böylece her bir sütyeniniz dinlenmiş olur ve bu süre zarfında formlarını yeniden kazanırlar. Bu şekilde sütyenlerinizin kullanım ömrü uzayacaktır